seda
aktualni
připravujeme
archiv
galerie
publikace
kontakt
newsletters
press
partneři
cervena
J. Mayer H. Hafen City Hamburk Bjarke Ingels Group Lecture
  www.behnisch.com   
Prezentace vytvořená pro Galerii Jaroslava Fragnera německým studiem Behnisch Architekten, které v hamburském HafenCity postavilo centrálu společnosti Unilever (dokončeno 2009) a sousedící Marco Polo Tower (dokončeno 2010), sedmnáctipatrovou stavbu s apartmány. Unilever Haus Hamburg je nejen vizuálně přitažlivou architekturou, ale rovněž trvale udržitelnou, největší stavbou vybavenou energeticky efektivním LED osvětlením na světě. Renomovaný architekt Stefan Behnisch získal za tento inovativní a udržitelný projekt v loňském roce ocenění Building Exchang Award a Barcelona World Architecture Festival Award.
Stuttgartské studio Behnisch Architekten založil v roce 1989 Stefan Behnisch. Původně bylo založeno jako pobočka kanceláře Güntera Behnische Behnisch & Partner, která existovala od roku 1952 do roku 2008; v roce 1991 se osamostatnila a dále se vyvinula v mezinárodní firmu s kancelářemi ve Stuttgartu, Mnichově, Los Angeles a Kalifornii a v Bostonu v Massachusetts. Firmu Behnisch Architekten Stuttgart and Munich řídí Stefan Behnisch a jeho partneři David Cook a Martin Haas s Robertem Höslem jako dalším partnerem v Mnhichovské kanceláři. Behnisch Architekten Los Angeles řídí Stefan Behnisch a Christof Jantzen a Behnisch Architekten Boston vedou Stefan Behnisch, Robert Matthew Noblett a Christof Jantzen.
Stavba a provoz budov samozřejmě spotřebují velká množství energie. Jak můžeme my, architekti, vytvářet budovy, které jsou lépe začleněné do našeho světa a jak můžeme méně zatěžovat naše životní prostředí tím, že stavíme? Tyto otázky zdánlivě stojí ve své podstatě proti sobě. Jsme přesvědčení, že musíme řešit ohleduplné ohřívání přirozeného prostředí - na základě místních kulturních a klimatických podmínek - při zachování základní potřeby poskytovat přístřeší.
UNILEVERHAUS

Nová budova firmy Unilever na Strandkai č. 1 je jen co by kamenem dohodil od přístaviště výletních lodí. Přímořský přístav zde ovlivňuje úplně všechno. Nová budova vedení firmy sem lehce zapadá – vytváří jakousi spojnici, která se dynamickým gestem otevírá do světa i směrem dovnitř sebe sama. Nemá dělat dojem, ale vítat a být otevřená ke svému okolí, k novým myšlenkám a samozřejmě i vůči lidem.

Nová osa města vycházející z městské radnice a vnitřního města prochází Grosser Grasbrookem přímo ředitelstvím Unileveru až ke břehu. Budova vás vítá velkým, světlem zalitým atriem a vede vás až k nábřežní promenádě a když se podíváte do nebe skrz velkou skleněnou střechu, uvědomíte si, že nic v této budově nevypadá jako v tradiční ancelářské stavbě. Celé přízemí funguje jako místo pro setkávání lidí, prostor pro komunikaci, kde se mohou neformálně potkávat návštěvníci a kolegové z Unileveru. Objem je otevřený i uzavřený a umožňuje veřejnosti získávat informace o firmě třeba v lázních či supermarketu, kde se prodávají výrobky firmy Unilever hned nalevo u vchodu. O pár kroků dále je kavárna, ze které je výhled na Labe.











Procházet se v atriu vytvářejí pocit, jako byste byli téměř pod širým nebem. Skleněná střecha a průhledné fasády naplňují celý interiér denním světlem. Světlo a příjemné barvy, žlutá, oranžová a odstíny zelené dávají atriu atmosféru volné přírody za letního dne.

Z dálky vypadá budova Unilever jako mrak. Dosud je to největší postavená membránová plocha na světě. Napjatá, ale průhledná fólie nejen vytváří pocit nehmotnosti, ale také roztahuje skleněnou fasádu jako předimenzovaný deštník, chránící ji před nejprudšími větry.

Aby se dalo pracovat v multidisciplinárních týmech, lidé potřebují nejen přístup do různých prostor, ale také místo, kde se mohou setkávat. Proto je na každém podlaží MeetingPoint, kde se také diskutuje.

Různé mosty, schodiště a chodníky nepravidelně spojují úrovně na průchodech budovou. Výsledkem je to, že Unilever není jen ozdobný prázdný objem, ale místo plné vodorovně a svisle sousedících komunit.

Všechna pracoviště mají otvíravá okna a individuálně ovládané, vně nainstalované sluneční clony. Druhá membrána fasády z ETFE (etylen tetrafluor etylén) chrání kancelářské lochy před průvanem a sluneční clony pře místními zvláště silnými větry.













Veřejný prostor je cenný zdroj ve velmi hustě zalidněném vnitřním městě. A v Hamburgu to platí zvláště pro místa přímo u Labe. Budova firmy Unilever vrátila velkou část svého pozemku – vně a uvnitř v atriu – městu pro veřejné využití.

Dokonce i v raných fázích projekt v rozvržení jednotlivých úrovní zajišťoval optimální využití denního světla a jeho rozptýlení do všech ploch. Předem navržená flexibilita budovy umožňuje provádět v budoucnu změny využití a dělení a uspořádání prostor bylo navrženo tak, aby vytvářelo optimální podmínky vnitřního mikroklimatu.

Budova firmy Unilever je postavena podle základních principů holistické udržitelné architektury. Hlavní úvahy se při všech rozhodnutích zaměřovaly na technologii, která pomáhá šetřit zdroje a ještě více na možnosti vyhnout se technickým řešením, kdekoliv je to možné. Dokonce i v raných fázích projekt v rozvržení jednotlivých úrovní zajišťoval optimální využití denního světla a jeho rozptýlení do všech ploch.
Předem navržená flexibilita budovy umožňuje provádět v budoucnu změny využití a dělení a uspořádání prostor bylo navrženo tak, aby vytvářelo optimální podmínky vnitřního mikroklimatu.

Všichni zaměstnanci mají možnost ovlivnit svoje konkrétní prostředí pomocí manuálně ovládaných radiátorů, slunečních žaluzií a clon a oken, které se mohou individuálně ručně otevírat i ve vnitřní stěně atria.

Vzhledem ke svému umístěni vedle přístavu výletních lodí je budovy vystavena výfukům z dieselových motorů kotvících lodí. Byl zde proto instalován hybridní větrací systém, který těmto výfukovým plynům čelí. Základní větrání se provádí mechanicky přes podtlakovou podlahu, ve které prochází čerstvý vzduch skrz filtrační systém do kanceláří a pak do atria. Atrium má na nejvyšší úrovni osazen tepelný výměník, který před tím, než se vzduch vypustí nad střechu, z něho rekuperuje teplo. Tím se snižují tepelné ztráty. Jednomembránová střecha překrývající vně izolační zasklení nebrání pronikání světla do interiéru, ale chrání sluneční clony před silnými větry a nepříznivými vlivy počasí.

Pro vnější i vnitřní osvětlení budovy byl vyvinut a použit nový SMD LED systém, který je až o 70% účinnější než konvenční žárovky nebo halogeny.
MARCO POLO TOWER

Věž Marco Polo je první obytná budova, která se dokončí na hamburském Strandkai. 55 m vysoká obytná věž je unikátně modelovaná stavba, jejíž tvar a uspořádání ozvláštňuje siluetu Hamburku kolem řeky Labe. 17 pater vzájemně posunutých o několik stupňů kolem střední osy poskytuje pro všech 58 bytů nádherný výhled na Labe, panorama Hamburgu, rušný přístav a čtvrť HafenCity. Rozlehlé balkony po obvodě zvětšují obytnou plochu do všech stran; měkká hra linií propůjčuje věži neopakovatelnou tvář.

Uvolněný a hravý tvar teras a vystupujících balkonů přivádí návštěvníka do representativní několikapatrové recepční haly, kde je osobně přivítá concierge. Kontrast mezi pečlivě vybranými materiály – teplé dřevo, kůže a matně lakované povrchové úpravy, má za cíl povzbudit návštěvníka k tomu, aby se mu zde ještě chvíli chtělo pobýt. Elegantní obklad z jasanového dřeva sjednocuje různé podlažní vstupní haly a přispívá k přívětivé vstupní atmosféře. Středem lobby je na zakázku vyrobený multifunkční recepční pult. Svým tvarem připomíná vyložené balkony věže, a vypadá jako předmět vznášející se v atriu. Pult potažený bílou kůží nejen nabízí pro concierge optimální pracoviště, ale zároveň poskytuje odkladní místo a atraktivní sezení pro návštěvníky, kteří na někoho čekají. Recepce je v přízemí a v prvním podlaží lemována řadou obchodů, které přispívají k živému veřejnému prostoru a oživují fasády.

Od druhého podlaží výše je 15 pater bytů. Kontrast mezi ortogonálně uspořádanými vnitřními prostory a ´organickým´ designem obvodových balkonů poskytuje zajímavé vizuální napětí a umocňuje prostorový požitek z interiérů. Balkóny jsou prodloužením obytných ploch, chráněné kombinací pruhů masivních nebo průhledných zábradlí, které opět zdůrazňují dynamickou skulpturální formu věže. Ačkoli jsou vysoko ve vzduchu, rozlehlé balkóny rozpínající se do všech směrů poskytují každému bytu kvality běžně spojované s bydlením v přízemí; poskytují to, co si současný městský člověk představuje pod pojmem „individuální bydlení se zahradou“.

Marco Polo Tower je luxusní residenční projekt budovy založené na holistickém ekologickém konceptu. Pasivní opatření jsou kombinována s nejmodernějšími technologiemi. Uskočené fasády jsou chráněny před přímým sluncem pečlivě tvarovanými vystupujícími balkony, aby nebylo třeba dodatečné vnější zastínění.

Doprava v přístavu umí být hlučná. Proto územní plán HafenCity nařizuje, že všechna obytná území, kde se přirozeně větrá sklápěcími okny, musí mít ochranné prostředky, jako jsou dvojité fasády, prosklené lodžie, zimní zahrady nebo jiné účinné detaily snižující úrovně hluku v noci pod 30 dB (A). Projekční tým Marco Polo Tower proto navrhnul specielní zvukově izolační ventilační klapky integrované do fasády; to umožňuje dosáhnout požadované hodnoty pomocí jednoduchého štěrbinového větrání, aniž by se buď zvětšoval objem zimních zahrad / lodžií před okenními otvory. Je důležité, že tato koncepce umožňuje přirozené větrání věže bez ohledu na velký vítr, který v HafenCity převažuje. Aby bylo možné dodržet mimořádné vzezření věže, tyto otvory jsou zamaskovány smaltovanými skleněnými povrchy osazenými před částmi fasády uzavřenými běžným způsobem.

Marco Polo Tower, umístěná na severním břehu Labe na jednom z nejprominentnějších míst HafenCity, stojí přímo vedle nové budovy ředitelství firmy Unilever. Marco Polo Tower je dominantou na konci důležité cesty ven z vnitřního města k novým atrakcím na nábřeží, k přístavišti výletních lodí a promenádě Strandkai.

Byty mají plochu mezi 60 a 340 m2. Nabízejí vysoký stupeň flexibility spolu s možností spojovat sousední byty do jednoho. Mnohotvárnost vnějšího vzhledu věže se projevuje i v interiérech: každé podlaží je unikátní, žádné dva byty nejsou úplně stejné; uspořádání se pohybuje od 1+1 k velkým střešním penthousům vypadajícím jako mezonety.

Půdorys Marco Polo Tower je přibližně 35 x 35 m. Vrchní stavba sestává z přízemní recepce a 16 horních podlaží. Nosná konstrukce je železobetonový monolitický skelet. Všechny stropní desky jsou rovné bezprůvlakové, s maximální nadzemní tloušťkou 26 cm. Vzhledem k unikátnímu tvaru věže nejsou nosné sloupy vždy přesně nad sebou. Zatížení některých řad sloupů se přenáší pomocí smykových stěn a stropních desek zpět do centrálního jádra. Aby byla zajištěna stabilita výrazně vykonzolovaných forem stropních desek, přebírá zábradlí také nosnou funkci.

Solární kolektory na nejvyšší střeše zajišťují energii potřebnou pro ohřívání horké vody pro byty a pro společné fitcentrum. Pokud poptávka překročí kapacitu solárních kolektorů, například v zimě nebo ve špičkových obdobích, dodatečná energie se dodává přes regulační ventily z teplárny.

Chlazení zajišťuje solární absorpční chladící jednotka osazená na střeše. Řada vakuových kolektorů a výměník tepla mění teplo na chlad. Tím se zajišťuje ekologické chlazení jednotlivých bytů.

Spolu s rozsáhlou plochou zasklení fasáda obsahuje také velké plné plochy. Tyto prvky s uzavřenými stěnami nejen v zimě redukují tepelné ztráty, ale zároveň slouží i jako zásobníky tepla, důležité pro zlepšení vnitřní tepelné pohody.
Behnisch Architekten
Unilever-Haus and Marco Polo Tower, Hamburg
6/10
-
11/12
Unilever_Foil-facade,-maintenance-space-2-(c)-archiv-Behnisch-Architekten BEHNISCH-ARCHITEKTEN_-Unilever-Haus-a-Marco-Polo-Tower_1-(c)-HafenCity-Hamburg-GmbH- BEHNISCH-ARCHITEKTEN_-Unilever-Haus-a-Marco-Polo-Tower_3-(c)-HafenCity-Hamburg-GmbH- Unilever_View-from-north-side-of-Atrium-(c)-archiv-Behnisch-Architekten BEHNISCH-ARCHITEKTEN_-Unilever-Haus-a-Marco-Polo-Tower_2-(c)-HafenCity-Hamburg-GmbHBEHNISCH-ARCHITEKTEN_Unilever-Plan-ground-floor-E0_eng-(c)-Behnisch-Architekten BEHNISCH-ARCHITEKTEN_Unilever-Climate-concept-(c)-Behnisch-Architekten BEHNISCH-ARCHITEKTEN_Unilever-elevation-east-bw-(c)-Behnisch-Architekten Unilever_-side-at-night-1-view-from-south-west-(c)-archiv-Behnisch-ArchitektenMPT-Apartment-interior-(c)-archiv-Behnisch-Architekten MPT-Balcony-level-10-(c)-archiv-Behnisch-Architekten MPT-Reception-counter-in-atrium-(c)-archiv-Behnisch-Architekten MPT-Balcony-level-10-(c)-archiv-Behnisch-Architekten-(2) MPT-Balcony-level-10-(c)-archiv-Behnisch-Architekten-(3) Unilever-and-Marco-Polo-Tower,-north-side-2-(c)-archiv-Behnisch-Architekten BEHNISCH ARCHITEKTEN_Foto David Matthiessen Unilever_Facade-east-side-(c)-archiv-Behnisch-Architekten