seda
aktualni
připravujeme
archiv
galerie
publikace
kontakt
newsletters
press
partneři
cervena
J. Mayer H. Behnisch Architekten Bjarke Ingels Group Lecture HafenCity Hamburg expozice
  www.HafenCity.com   

Nová městská čtvrť Hamburku HafenCity, jeden ze světových  nejprominentnějších projektů nábřeží v centru města, slaví v roce 2010 desetiletí úspěšného rozvoje. Další kroky k dokončení kolem roku 2025 jsou na velmi dobré cestě.
HafenCity se rozkládá na ploše 157 hektarů a rozšíří centrum města o 40% (počet obyvatel Hamburku je přibližně 1,75 milionů, aglomerace Hamburku má 4,3 milionů). Dodává novou kvalitu bydlení a práce v udržitelném městském prostředí a otvírá více než 10 kilometrů nového nábřeží s veřejnými promenádami, náměstími a historickým přístavem situovanými na řece Labi. Projekt řídí firma HafenCity Hamburg GmbH, 100% dceřinná společnost Free and Hanseatic City of Hamburg.
Po dokončení bude HafenCity domovem pro 12 000 obyvatel a pracovním místem pro 45 000 lidí. Do roku 2010 se již stalo domovem pro přibližně 6000 obyvatel a zaměstnanců a sídlem přibližně 270 firem. Vedle obchodů, které se zde již nacházejí, či to plánují, zde mají sídlo velké firmy jako třeba Unilever, Germanischer Lloyd a vydavatelství Der Spiegel. Nacházejí se zde ale také středně velké a malé firmy.
Strategie rozvoje citlivě kombinuje byty, poskytovatele služeb, kulturu, odpočinek, turismus a obchod, znovu objevuje evropské město pro 21. století. Instituce jako školy, školky, university a muzea již fungují, dominanta celého území, koncertní hala Elbphilharmonic (projektovaná atelierem Herzog & de Meuron), se již staví. Celkově již bylo dokončeno 38 vysoce inovativních stavebních projektů šitých na míru zdejší čtvrti. Centrála Unileveru pro německy mluvící trhy, budova projektovaná atelierem Stefana Benische, byla v roce 2009 oceněná jako nejlepší kancelářská budova na světě. Dalších 40 projektů budov se buď projektuje či se již staví. Podporovány jsou i experimentální projekty jako například umělý ostrov ve tvaru horské pastviny nacházející se v jednom z přístavních zátok (projekt „Alpenweise“ ateliéru Bjarke Ingels Group). Zároveň jsou zachovány typické přístavní budovy a vztah k sousedním památkově chráněným budovám skladů čtvrti Speicherstadt. HafenCity ctí tradici přímořskou i architektonickou tradici Hamburku a zároveň ji dále rozvíjí..
V roce 2010 oslavuje HafenCity desáté výročí svého územního plánu a prezentuje přepracované plány pro budoucí rezidenční čtvrti (projekt zabírá prostor od severozápadu až k samému centru města směrem na jihovýchod). V centrální a východní čtvrtině bude posílen zelený a listnatý charakter HafenCity společně s centrálním parkem Lohse, jenž sám nabízí travnaté plochy a stovky stromů na ploše 4 hektarů. S osvědčenou kombinací funkcí se bude nicméně pokračovat. „Čtvrť HafenCity byla plánována až k její nejvýchodnější hranici a rámcová podoba pro rychlou realizaci druhé fáze výstavby je již naplánována. Výstavbu bude možno započít roku 2012,“ řekl předseda akciové společnosti HafenCity Hamburg GmbH Jürgen Bruns-Berentelg.

Jelikož je územní plán čtvrti HafenCity od samého začátku pružné a otevřený možným změnám, dynamický rozvoj probíhá na různých úrovních i za současné finanční krize. Nové nápady a požadavky developerů, uživatelů a i ostatních jsou průběžně do projektu zapracovávány.

















Politika udržitelného rozvoje čtvrti HafenCity také získává impuls jakožto hnací síla pro rozvoj – což je skutečně důležitá hodnota. Přísné požadavky ekologické značky čtvrti HafenCity dodává certifikovaným budovám náskok před konkurencí a jsou zároveň důvodem jejich úspěchů. Nejlepším příkladem může být budova Unileveru. Teplárna ve východní části HafenCity bude určovat nové klimaticky šetrné ekologické standardy. Založená na místních obnovitelných zdrojích zlepší již dnes velmi nízké limity emisí oxidu uhličitého, splněné v západní části, udržující se na úrovni 89g/kWh. Až do nedávné doby se zdálo technicky nemožné takovýchto hodnot docílit. Fakt, že se tyto hodnoty nyní uplatňují ve čtvrti HafenCity, ztělesňuje základního ducha průkopnictví, vykompenzovaného jasnou vizí, kam až se může obvodový plášť posunut.

Podle Německého Institutu pro ekonomický výzkum (DIW Berlin), projekty jako HafenCity vysvětlují, proč začínají být centra měst opět atraktivní a proč tedy Hamburk, navzdory těžkým ekonomickým časům, si udržuje přední pozici mezi ostatními německými velkoměsty co se týče populace a zaměstnanosti. Seriál CNN „Budoucí města“ potvrzuje, že „HafenCity“ má potenciál znovu dostat Hamburk mezi světovou elitu.

















Pro další dotazy prosím kontaktujte: HafenCity Hamburg GmbH, Susanne Bühler
E-mail: Buehler@HafenCity.com;
Mezinárodní stavební veletrh Hamburk

Projekty pro budoucnost metropole

Vytvářet budoucnost města 21. století: to je úkol, který si stanovil mezinárodní stavební veletrh v Hamburku (Internationale Bauausstellung IBA Hamburg). Veletrh se zaměřuje na labské ostrovy na východě Hamburku; proces, který trvá od roku 2007 do roku 2013, představí modelové odpovědi, kterými by mohla města a velkoměsta reagovat na výzvy globalizovaného světa. Třemi klíčovými tématy rozvíjí veletrh v Hamburku nová řešení pro město budoucnosti – od soužití různých národností v mezinárodní městské komunitě (Cosmopolis=Kosmopole), k obnově vnitřních hranic města (Metrozóny) a dále až ke změnám životního prostředí, kterým města čelí v dobách měnícího se klimatu. V průběhu veletrhu se představují myšlenky udržitelného rozvoje týkajícího se lidmi vytvořeného prostředí v Německu a Evropě.

Hamburk má vizi „prozíravého růstu“ (Wachsen mit Weitsicht = růst s výhledem do budoucna) a Mezinárodní veletrh je jedním z nástrojů cíleného rozvoje města ve 21. století. „Hamburský veletrh vytváří, rozvíjí a zamýšlí se nad ukázkovými projekty a programy ve sférách plánování měst a městské společnosti, zaměřuje se na vytvoření udržitelných základů pro změny, které se dějí v metropolích současného globalizovaného světa,“ říká generální ředitel IBA Hamburg GmbH Uli Hellweg, společnosti, jejímž stoprocentním vlastníkem je společnost Free and Hanseatic City of Hamburg, který popisuje koncepci, na níž je veletrh založen. „Vidíme architekturu a rozvoj města jako nedílnou součást toho, jak se společnost mění a sedmiletý proces veletrhu IBA bude v tomto ohledu velmi inovativní a stimulující změnu.“

Zapojení architekti a lidé pracující na územním plánu města jsou dědici unikátní tradice mezinárodních stavebních výstav. Modelové projekty, které vznikly v minulém století a byly vyvinuty pro tyto výstavy, opakovaně ovlivnily německé architekty. Na hamburském IBA byl spuštěn proces přinášející inovativní koncepty a řešení problémů bydlení a práce ve velkoměstě budoucnosti. Vybraná oblast je jedna z těch, která zobrazuje nejlépe ze všech měnící se strukturu velkých měst.

Jih Hamburku: různorodá městská krajina plná kontrastů

Tento ambiciózní projekt se zaměřuje na městské čtvrti Wilhelmsburg a Veddel, tedy na labské ostrovy v srdci Hamburku, a na přístav Harburg na horním toku řeky. Mezi nimi se rozprostírá oblast 35 čtverečních kilometrů s více než 55 000 obyvatel sta národností. Po mnoho let byly labské ostrovy na jihu Hamburku vnímány jako zastrčený „zadní dvorek“ na temném okraji přístavního města. Po staletí byly ostrovy součástí záplavové oblasti Labe. Poté, co se postavily hráze, byly tyto oblasti nejprve využívány pro zemědělskou činnost. Teprve v minulém století přístavní průmysl objevil tyto ostrovy jako místo pro průmyslové a komerční využití.

Bydlení pro dělníky, lehký průmysl a zahrádky se rozrostly mezi louky a doky. V současnosti dotvářejí tento obraz satelitní výškové obytné budovy. Mnoho obyvatel Hamburku a jeho návštěvníků vnímá labské ostrovy, protkané křížem krážem kanály a dopravními tepnami, jenom jako okrajové části na cestě do centra.

„Na labských ostrovech nacházíme divokou městskou krajinu, různorodé místo plné kontrastů – starých přístavních zařízení, opuštěných průmyslových pozemků a komerčních zón spolu se zahradních čtvrtí a rezidenčních území, kde tvoří většinu imigranti,“ popisuje Hellweg výchozí bod projektu. „Toto je zárodek města, kde vycházejí najevo v koncentrované podobě základní sociální problémy soužití ve velkoměstě a způsoby nakládání s přírodními zdroji. IBA Hamburk spojil tento komplexní soubor problémů do tří klíčových témat – „Kosmopolis“, „Metrozóny“ a „Města a klimatické změny.“ Ty vytvářejí téma společné pro celý mezinárodní veletrh.
HafenCity Hamburg and IBA Hamburg
Maritime Hamburg on the Rise
6/10
-
31/10
Herzog-&-de-Meuron Dalmannkai_Elbphilharmonie_Herzog & de Meuron1 IBA_DOCK_in_Hamburg T. Kraus_HafenCity Hamburg GmbHMarco-Polo-Terrassen_6 ELBE&FLUT_HafenCity Hamburg GmbH Dalmannkai_Treppen_4ELBE&FLUTHafenCity Hamburg GmbH VASCO DE GAMA PLAZA (C) Daniel Barthmann_HafenCity Hamburg GmbH urban concept_(c) Michael Korol_HafenCity Hamburg GmbH (c)HafenCity Hamburg GmbH Luftbild_vier (c) Thomas HampelElbe&Flut,  Source_HafenCity Hamburg GmbH