Filmový večer na téma moderní a současná japonská architektura
středa 30. března 2011 od 19 hodin
vstupné 100,-Kčprojekce v kině Světozor
Japonsko
3 generace avantgardních architektů
56 minut, barevný film
Itsuko Hasegawa, Arata Isozaki, Toyo Ito, Tadao Ando, Kasuo Shinohara, Fumihiko Maki, Kenzo Tange. Komentář Kenneth Frampton.
Když se Japonsko etablovalo jako ekonomická supervelmoc, nastal zlatý věk japonské architektury. Zvláště výjimečných ke šest inovátorů, kteří kombinují japonské tradice s moderními materiály a technologiemi.
Kisho Kurokawa
Od metabolismu k symbióze
USA, režie: Michael Blackwood,1993, 58 min
Komentář Kenneth Frampton.
Portrét mezinárodně uznávaného japonského architekta, který využívá buddhistické myšlenky a jeho díla jsou symbiózou orientální a západní formy moderny k dosažení interkulturní architektury. Tento dokument sleduje jeho hlavní architektonické úspěchy ve městech Tokio, Hirošima, Nara, Osaka, Berlín, Paříž, Chicago a New York. Kurokawa zemřel v roce 2007.
Nakagin Capsule Tower
Japonská metabolistická dominanta hraničící s destrukcí
režie Rima Yamazaki
58 minut, barevný film
Metabolismus je první japonské architektonické hnutí po druhé světové válce, které v roce 1960 vyhlásil kritik architektury Noboru Kawazoe spolu s pěti architekty Kiyoshi Awazu, Kiyonori Kikutake, Kisho Kurokawa, Fumihiko Maki a Masato Otaka. Zabývali se problémem nového směřování budoucí japonské architektury a urbanismu. Vytvořili různé architektonické a urbanistické návrhy s velkými, flexibilními a rozšiřitelnými konstrukcemi. Věž Nakagin Capsule Tower je výjimečně realizovaný příklad metabolismu.
Nakagin Capsule Tower, dokončenou v roce 1972, navrhnul Kisho Kurokawa, nejmladší z metabolistických architektů. Budova se skládá ze dvou věží s betonovým jádrem a 140 kostek napojených na věže. Všechny kostky byly prefabrikované a navržené tak, aby se daly odstranit a nahradit. Každá z originálních kostek o ploše přibližně 10 m2 (cca 107 čtverečních stop) obsahovala různé vybavení včetně postele, stolku, ledničky, televize, úložných prostor, WC a sprchového koutu. Kostky byly plánovány do Tokia jako futuristické niky pro moderní obchodníky.
Dnes, více než 30 let po dokončení, hrozí této budově demolice. Budova má spoustu problémů jako například trhliny a protékající potrubí či přerušované dodávky vody, které ovlivňují denní život jejích obyvatel. Více než 100 majitelů diskutovalo o možnostech budovu během let rekonstruovat nebo znovu postavit a rozhodli se, že ji v roce 2008 nahradí budovou novou. Kisho Kurokawa místo toho navrhnul, aby byly všechny kostky nahrazeny novými.
Tento dokument natočený v roce 2010 jde po stopách japonské poválečné architektury, prověřuje charakteristiky Nakagin Capsule Tower a z různých pohledů zkoumá význam ochrany a demolice. Proč je třeba chránit budovu? Jaké jsou problémy její rekonstrukce? Je demolice tragédie nebo přirozený fenomén moderní architektury? Součástí dokumentu jsou rozhovory s obyvateli Nakagin Capsule Tower, s historikem architektury, s bývalým architektem z Kurokawova ateliéru, který byl zodpovědný za projekt Nakagin Capsule Tower, s Kurokawiho synem, a s předními architekty Arata Isozaki a Toyo Ito. Jsou v něm i historické záběry zachycující výrobu kostek a jejich osazení na konstrukci věže.