aktualni
aktualni
aktualni
připravujeme
archiv
galerie
publikace
kontakt
newsletters
press
partneři
cervena
cervena
galerie jaroslava fragnera / hlavní sál
projektil architekti - exhibice
19/12-1/2
V posledních letech se Projektil zapsal do povědomí jako ateliér, který nedlouho po sobě vyhrál soutěž na dvě knihovny a za středisko ekologické výchovy Sluňákov získal Grand Prix Architektů za rok 2007. Stavba Národní technické knihovny v Praze v bezprostřední blízkosti fakulty architektury spěje do finále, Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové byla otevřena tento podzim.

Výstava studia Projektil ve Frágnerově galerii v Praze je dokumentací doposud existujících projektů a realizací tohoto mladého progresivního studia a zároveň sondou, skoro bychom řekli otiskem způsobu myšlení, tvoření, experimentování, které jsou pro proces tvorby Projektil charakteristické. Výstava do jisté navazuje na jejich doposud největší stavební realizaci, která se právě dokončuje v Dejvicích – Národní technické knihovny. Nejde o ilustraci této stavby, ale spíše o její otisk do komorního prostoru „Fragnerky“.

Výstava je rozdělena do dvou částí – informativní, v níž si návštěvník může prohlédnou právě vytištěný katalog Projektilu a přitom si dát kávu, suchý rohlík anebo rajče a usednout při tom na sedačky designované speciálně pro NTK v Praze. V informační části výstavy také běží filmová dokumentace realizovaných staveb Projektilu . Snažili jsme se v tomto prostředí navodit atmosféru určité uvolněnosti, normálnosti a otevřenosti vůči divákovi/uživateli stavby, což je jedna ze specifik ateliéru: „NTK je dům v parteru otevřený. Člověk jím může projít, aniž by vstoupil do knihovny. Tento přístup jakési otevřenosti vůči návštěvníkovi i prostředí, je pro naše domy charakteristický. Sluňákov můžete přejít, dojdete na vyhlídku, knihovnu v Hradci Králové můžete podejít, přízemí je proříznuté, volné. Jde o to, že tam je otevřený fyzický i sociální prostor, že tam mohou lidé chodit, zdržovat se, potkávat se.“ říká o NTK Roman Brychta.

Výstava, respektive exhibice v hlavním sále má koncepčně přesnou podobu zvukového otisku budovy NTK. Celou budovu knihovny, která má bezmála 35.000 m2 prošel zvukový experimentátor Stanislav Abrahám spolu s architekty, takže vznikla jakási zvuková mapa budovy. Návštěvník má možnost prožít pomocí zvuků různé reálné situace, události a mikropříběhy vycházející z běžného provozu budovy, může tak kontemplovat zvuky, které vznikly přímou „hrou“ na zdi, vzduchotechniku a další součásti budovy. Smyslem tohoto gesta - předvést architekturu ve formě zvukové mapy v jinak zcela prázdném prostoru hlavního sálu je motivována nutností vyhnout se ilustraci architektury a generovat v tomto prostoru emoci, která má aktivovat divákovu představivost tak aby si podle informací dostupných v předcházející místnost budovu vymodeloval ve své fantazii.

Výstava tedy „dokumentuje“ projekty a realizace Projektilu, ale především se snaží formulovat vystavování architektury jako téma úvahy – hledá nový kreativní způsob, jak může být architektura přítomná ve výstavním prostoru – v tomto případě prostřednictvím působivé, nemateriální zvukové krajiny.

Koncepce výstavy Hippos design, Projektil architekti, Laboratoř, pas.

   vernisáž 

   katalog 
   www.projektil.cz    s Projektilem rozmlouvá Mariana Serranová    www.stanislav-abraham.com  

  www. kultivar.cz  

  www.pixl-e.cz  

  www.laboratory.cz  

  www.paspage.cz  

  www.tranzitdisplay.cz  

  www.spalovka.cz  

  www.particip.tv  

  www.hippos.com  

  www.fekar.cz  

Projektil Architekti
Mgr. akad. arch. Roman Brychta, Ing. arch. Adam Halíř, Ing. Ondřej ­Hofmeister, Ing. arch. Petr Lešek


Hlavní aktivitou společnosti je projektování urbanistických, zastavovacích a regulačních plánů, obytných, administrativních, provozních a občanských budov, rekonstrukcí pozemních staveb ve všech projektových fázích stavby i interiéru, včetně autorského a technického dozoru, inženýrské činnosti a poradenství.

Realizace:
2009    Národní technická knihovna
2008    Knihovnicko-informační centrum ­Hradec Králové
2008    Galerie Václava Špály v Praze – revitalizace výtvarné galerii
2007    galerie tranzitdisplay v Praze – rekonstrukce nebytového prostoru na galerii
2007    penzion Březina – rekonstrukce činžovního domu na penzion
2007    Centrum ekologických aktivit města Olomouce - Sluňákov v Horce nad Moravou
2006    rekonstrukce rodinného domu, Nová Ves pod Pleší
2005    rodinný dům, Rudná u Prahy
2003    rekonstrukce Základní školy TGM v Písku
2002    Chromservis - sídlo firmy, rekonstrukce a interiér, Praha


Výběr z nerealizovaných projektů:
2008    urbanistická koncepce města Písku
2008    Akademické náměstí Brno
2008    Rekonstrukce barokního kostela a klášterních zahrad, Chrudim
2007    Revitalizace nábřeží Ohře, Kadaň
2006    Krajská knihovna Vysočiny
2005    Zemská opera, Linec, Rakousko
2005    studie obytného komplexu, Praha
2004    Moravskoslezská vědecká knihovna
2003    interiér reklamní agentury Ledoborec
2003    studie bytového komplexu, Harrachov
2002    studie podhradí Střelnické schody, Tábor
2002    Třída Míru, Pardubice
Národní technická knihovna
Národní technická knihovna
Knihovna Ostrava soutěž
Akademické náměstí Brno
Sluňákov
Sluňákov
Knihovna
Rodinný dům v Rudné
Linz Operqahaus soutěž