seda
aktualni
aktualni
aktualni
připravujeme
archiv
galerie
publikace
kontakt
newsletters
press
partneři
cervena
  fotografie ze zahájení  

Michael Reynolds / SAFE

5. 5. – 10. 6. 2012
Michael Reynolds vystudoval architekturu na University of Cincinnati. Za posledních 40 let výrazně ovlivnil udržitelnou architekturu na celém světě. Navrhuje naprosto nezávislé domy, které staví z velké části z přírodních a recyklovaných materiálů.

Těmto domům se říká zeměloď a stojí v mnoha zemích světa. Zemělodi jsou vytápěny i chlazeny přirozeně, vyrábějí si vlastní elektřinu, sbírají dešťovou vodu, čistí svou odpadní vodu a pěstují nezanedbatelné množství potravy.

Michael zemělodi navrhuje, inovuje, poskytuje se svým týmem i humanitární pomoc v oblastech postižených přírodními katastrofami, adaptuje stavební metody různým klimatickým podmínkám a vyučuje filozofii harmonického soužití s přírodou. Je zakladatelem tří zemělodních vesnic, autorem sedmi knih a hlavním protagonistou dokumentu Architekt odpadu.

Stal se neúnavným bojovníkem za odstranění politických, finančních, technologických a psychologických překážek mezi lidmi a udržitelným bydlením. Dovedl to až tak daleko, že se stal autorem zákona o místech pro testování udržitelnosti, který byl přijat v Novém Mexiku v roce 2007. Michael Reynolds pořádá stavitelské dílny, během nichž vznikly modelové zemělodi např. v Japonsku, Bolívii, Skotsku, Belgii, Anglii, Francii, Španělsku, Nizozemsku, Guatemale, Nikaragui, na Jamaice či Bonairu, v Kanadě a Číně.

Svůj tým z Earthship Biotecture vedl i při humanitárních projektech v Hondurasu, Mexiku, Indii (po cunami) a na Haiti (po zemětřesení). Mezi jeho další projekty patří i škola v Sierra Leone, zeměchrám v České republice, domov pro oběti požárů v australské buši a obytný dům v New York City.

Udržitelná soběstačnost pro každého (výstava SAFE) ukazuje na fotografiích a obrazech historii soběstačných domů od začátku sedmdesátých let. Demonstruje širokou paletu soběstačných domů jak pro bohatou klientelu, tak jednoduché přístřešky na přežití takřka kdekoliv na světě. Předvádí i levné systémy na získávání pitné vody a bezpečné hygienické systémy pro každého. Odpad použitý jako stavební materiál, vývoj vertikálního větrníku Dynasféry stejně jako dům inspirovaný Fibonacciho posloupností dokazují, že samostatnost může být jak krásná, tak funkční.
Architect Michael Reynolds - Andaman Islands India

Michael Reynolds, Estrada in Snow © Kirsten Jacobsen, earthship biotecture

Michael Reynolds © Kirsten Jacobsen, earthship biotecture

Phoenix Earthship Water Catch © Kirsten Jacobsen, earthship biotecture

Phoenix Earthship © Kirsten Jacobsen, earthship biotecture

Phoenix East Entry © Kirsten Jacobsen, earthship biotecture

Phoenix Jungle Gazebos © Kirsten Jacobsen, earthship biotecture

Phoenix Couches w Bananas © Kirsten Jacobsen, earthship biotecture

Phoenix Earthship Kitchen w Grape vines © Kirsten Jacobsen, earthship biotecture

Phoenix East Bathroom Bottle Detail © Kirsten Jacobsen, earthship biotecture

Phoenix Bathroom with Blue Bottless © Kirsten Jacobsen, earthship biotecture

Phoenix Earthship Bathroom wide © Kirsten Jacobsen, earthship biotecture

Phoenix Master Bed looking South © Kirsten Jacobsen, earthship biotecture

Phoenix East Bedroom Night © Kirsten Jacobsen, earthship biotecture

Phoenix Earthship Pond © Kirsten Jacobsen, earthship biotecture

Phoenix Roof Recycled Metal Panels © Kirsten Jacobsen, earthship biotecture