aktualni
aktualni
aktualni
připravujeme
archiv
galerie
publikace
kontakt
newsletters
press
partneři
cervena
cervena
galerie jaroslava fragnera / hlavní sál
YOUNG VIENNESE ARCHITECTS 2
6/2-15/3
Vídeňský městský radní pro rozvoj města a dopravu Ing. Rudolf Schicker odstartoval v rámci Vídeňského roku architektury 2005 projekt na podporu mladých vídeňských tvůrců v oboru architektury. Projekt s názvem Yo.V.A. – Young Viennese Architects (Mladí vídeňští architekti) - pokračuje od podzimu 2007 jako Yo.V.A. 2.

Výstava Yo.V.A. 2 byla poprvé představena ve Vídni v dubnu 2008. Při první prezentaci bylo vybráno a představeno 15 autorů, Yo.V.A. 2 – výstava, která bude v únoru 2009 prezentována v GJF v Praze – čítá 12 vybraných ateliérů.

Jelikož je Yo.V.A. projektem města Vídně, je také radnicí zcela hrazen.

Podle Dietmara Steinera, ředitele vídeňského centra architektury Architekturzentrum Wien (www.azw.at), je Vídeň co se týče akcí a událostí v oboru architektury světovým hlavním městem. Město Vídeň hostí velké množství akcí zaměřených na architekturu a územní plánování, má živou, rozmanitou a také kritickou architektonickou scénu. To souvisí rovněž s tím, že se architektura ve Vídni může studovat na třech univerzitách.

Výstava Yo.V.A. 2 má být platformou pro mladé architekty, má představit jejich inovativní realizace, nápady a koncepty. V rámci rozsáhlého hledání účastníků prostřednictvím internetu byly objeveny osobnosti i skupiny, které tvoří součást mladého a živého architektonického dění ve Vídni. Mnoho mladých lidí z celé Evropy přichází studovat architekturu právě do Vídně. Jsou to mladí lidé nejen z Rakouska, ale také z EU a z celého světa. Někteří z absolventů po dokončení studia město opouští, mnoho jich však v rakouské metropoli zůstává. Řada účastníků projektu Yo.V.A.2 také není rodilými Vídeňany. Tvůrci Yo.V.A.2 pocházejí také z dalších spolkových zemí Rakouska, z Německa a Itálie, nebo dokonce i z Iránu.

3 Kritéria výběru:
1. O účast na výstavě se mohli ucházet mladí architekti (jednotlivci i ateliéry) do věku 45 let (v případě skupin byl počítán průměrný věk všech účastníků).
2. Architekti museli předložit alespoň jeden projekt realizovaný ve Vídni (budova nebo interiér). Předpokladem byl inovativní charakter a svébytnost představovaných projektů.
3. Sídlo ateliéru ve Vídni.

Porota byla složena ze sedmi členů. Předsedal jí pan András Pálffy, profesor architektury z vídeňské university Vienna University of Technology. Porotu představovali zástupci města Vídně z oblasti architektury, škol a akademického světa zaměřeného na architekturu, představitelé Komory architektů a inženýrských konzultantů, Rakouské společnosti pro architekturu.

Z 42 portfolií bylo vybráno 12 ateliérů:
· SUE ARCHITEKTEN
· SOLID architecture
· nonconform architektur vor ort
· t-hoch-n ARCHITEKTUR
· Veit Aschenbrenner Architekten
· gharakhanzadeh sandbichler architekten zt gmbh
· polar
· HEIN-TROY Architekten
· kiskan kaufmann
· CHRISTOPH KARL + ANDREAS BREMHORST Architekten
· HOLODECK architects
· x architekten

Účastnící těchto architektonických týmů se před výběrem navzájem znali jen málo a využili přípravu výstavy k odborným diskuzím a k navazování kontaktů. Při té příležitosti vznikla společná panoramatická koláž všech týmů z příspěvků k aktuálním otázkám z oboru architektury a městského plánování.

První Yo.V.A.
Při první prezentaci výstavy „Young Viennese Architects” - Yo.V.A. - bylo představeno 15 mladých tvůrců. Výstava a katalog byly pouze v německém jazyce. Výstava objela téměř všechna rakouská centra architektury, byla též k vidění v Mnichově, Stuttgartu a Berlíně.

Yo.V.A. 2
Yo.V.A. 2 byla již koncipována jako putovní výstava a zahájila svou pouť 28. dubna 2008 ve Vídni. Provázela ji série přednášek „One Hundred Minutes of Architecture” – Sto minut architektury, při které všichni zúčastnění architekti představili v 25 minutových prezentacích své aktivity a pracovní metody.

Projekt Yo.V.A. 2 se tedy skládá z putovní výstavy, katalogu, tzv. kartiček ateliérů a přednášek tvůrců a místních partnerů. První, hlavní část výstavy, představuje 12 tvůrců. Druhá, menší část výstavy, prezentuje Vídeňskou deklaraci o architektuře (Wiener Architekturdeklaration). V této deklaraci jsou stanoveny zásadní postoje města v oblasti architektury a podoby města. Yo.V.A. 2 má již dvojjazyčnou, německo-anglickou verzi.

Zvláštnost ...
Výstavu zpravidla připravuje kurátor. V případě výstavy Yo.V.A. se jedná o společnou přípravu a spolupráci zaměstnanců magistrátu města Vídně a samotných architektů. Velkou výhodou toho je, že vzniká nová zvláštní možnost na poli komunikace mezi architekty a městskou správou.

Putování…
První zahraniční prezentace výstavy Yo.V.A. 2 se konala v Bratislavě. V roce 2008 byla výstava k vidění také v Budapešti a Brně. V roce 2009 se na expozici Yo.V.A. 2 mohou těšit v Praze, Lublani, Bělehradě a Krakově. V plánu je též v pokračování v Bukurešti, Kyjevu, Sarajevu a Sofii.

Profily 12 ateliérů:

   SUE ARCHITEKTEN  

Christian Ambos, Michael Anhammer, Harald Höller
„Architektura vyžaduje srdce, odborné znalosti a také strategii. Pro nás je totiž architektura víc než pouhá služba.“ Prostory musí být zabrány, neexistují žádná zvláštní místa, nýbrž jen rovnoprávná. Materiály jsou využity jak spořivě, skrovně, tak bohatě, hýřivě – rozhodující je struktura a konstrukce. Projekty se vytvářejí v rámci rozhovoru se zadavatelem. Jejich tužbám má být vyhověno prostorami co nejjednoduššími a nejjasnějšími.

SUE ARCHITEKTEN


  SOLID architecture  

Christine Hornerová a Christoph Hinterreitner
K jejich práci se porota projektu Yo.V.A. vyjádřila takto; „Jejich práce nesou pragmatický rukopis, nabízejí nemódní kvalitu a umožňují situační vylepšení bez masivních zásahů do uživatelských výhod. Doposud největším projektem je rozšíření scény Bühne im Hof v hlavním městě Dolního Rakouska v St. Pöltenu (s kanceláří pfeil architekten). V současné době realizují rakouský pavilon na EXPO Zaragoza 2008 (s Michaelem Straussem a Scottem Ritterem).

SOLID architecture


  nonconform architektur vor ort  

Caren Ohrhallingerová, Roland Gruber a Peter Negeler
Širší veřejnost se s nonconformem seznámila v roce 2000 prostřednictvím jejich tmavě rudé divadelní tribuny v Haagu. Od té doby realizovali jak konkrétní architektonické projekty, například Centrum národního parku na zámku Orth v Dolním Rakousku nebo projekt Vila Pia, tak rovněž působili jako poradci „vor ort“, tedy „poradci v místě dění“, například při projektu v Neupölle v Dolním Rakousku v rámci iniciativy „Bydlet a pracovat mimo centrum aglomerace“ (s Erichem Raithem).
S platformou pro architekturu „wonderland“ (www.wonderland.cx) nastartovali evropskou architektonickou iniciativu.

nonconform architektur vor ort


  t-hoch-n ARCHITEKTUR  

Gerhard Binder, Peter Wiesinger, Andreas Pichler
„Představují efektivní použití znalostí, které se odvíjí od každého úkolu, od speciálních požadavků, speciálního místa a speciálních objednavatelů.“ Michael Diem, MA19. Prostory ovlivňují směsicí vědomého a nevědomého vnímání. V projektech má být dosaženo kromě pouhého fungování také působení na uživatele, místo a společnost. Dvě využité strategie jsou na jedné straně řazení vrstev, na druhé straně skulpturální ořezání masy.

t-hoch-n ARCHITEKTUR


  Veit Aschenbrenner Architekten  

Susanne Veitová, Oliver Aschenbrenner
„Naše práce stojí v poli napětí mezi aktivní a reaktivní architekturou rozdílných měřítek. Architektura vznikající tímto způsobem je opatrná a zvláštní. Náš způsob práce se vyznačuje koncentrací na vybrané projekty, které jsou zpracovávány v intenzivním procesu. Proto jsme úspěšní ve velkém počtu soutěží.“ Susanne Veit a Oliver Aschenbrenner se oba narodili v Německu. V Mnichově ale studovali u vídeňského architekta Friedricha Kurrenta. Jejich zakázky jsou nyní z poloviny v Německu a z poloviny v Rakousku.

Veit Aschenbrenner Architekten


  gharakhanzadeh sandbichler architekten zt gmbh  

Feria Gharakhanzadehová, Bruno Sandbichler
Feria Gharakhanzadehová se narodila v iránském Teheránu, Bruno Sandbichler v tirolském Oberau. „Architektura pro nás znamená otevření možností spoluutvářet individuální životní prostor a společnost.“ Architektura je proces vytváření důvěry, diskursivního a intenzivního vypořádání – hledání řešení v emocionálně inteligentních, funkčních, vhodných objektech. Architektura pro ně také znamená kulturní a společensko-politickou zodpovědnost. A tak vyvinuli aktivitu pro zachování dvou vynikajících příkladů rakouské stavební kultury.

gharakhanzadeh sandbichler architekten zt gmbh


  polar  

Margot Fürtschová, Siegfried Loos
„Protikladně při podstatné sounáležitosti. Projekty polaru vznikají v poli vysokého napětí mezi divergentními pracovními metodami Margot Fürtschové a Siegfrieda Loose. V tomto dialogu získá každý projekt redukcí svůj význačný rys. Kancelář ve Vídni nám nabízí nutnou atmosféru distance od projektů, které jsou vesměs realizovány v ostatních spolkových zemích Rakouska. To je nutné, abychom si zachovali pro nás tak důležitý pohled zvnějšku. Místo produkce je přitom vždycky Vídeň.“
Margot Fürtsch se narodila ve Vídni a studovala na TU Wien. Siegfried Loos pochází z obce Feldbach ve Štýrsku a studoval na TU Graz ve Štýrském Hradci.

polar


  HEIN-TROY Architekten  

Matthias Hein, Juri Troy
Středem jejich práce je plasticky tvarovaný prostor. Stejně jako otázky městského prostoru, také urbanizace krajiny je jejich polem působnosti. Konkrétní, stále se měnících úkoly představují výzvu. Pracují především na modelech. Při realizaci stojí v popředí poctivé zacházení s každým jednotlivým materiálem. Podporu v tom nacházejí v intenzívní spolupráci s různými řemeslníky. Matthias Hein se narodil v Německu a stará se o ateliér se sídlem ve městě Bregenz v rakouském Voralbersku. Juri Troy se narodil ve spolkové zemi Voralberg a vede kancelář ve Vídni. Vzdálenost kolem 700 kilometrů není v dobách internetu pro práci kanceláře očividně překážkou.

HEIN-TROY Architekten


  kiskan kaufmann  

Jacqueline Kaufmannová, Andre Kiskan
K jejich práci se porota Yo.V.A. 2 vyjádřila takto: „Realizované projekty se vždy vyznačují pozoruhodnou kvalitou jak v technologickém provedení, tak v příkladném zacházení s daným stavem. Vytvořili mezi jinými plány na nový Frontoffice na Staré radnici a MUSA – Museum auf Abruf v bezprostřední blízkosti Vídeňské radnice. Jejich interiéry mají velkou prostorovou a řemeslnou kvalitu. Velice důležitý je v jejich případě výběr barev a materiálů.

kiskan kaufmann


  CHRISTOPH KARL + ANDREAS BREMHORST Architekten  

Christoph Karl, Andreas Bremhorst
Charakterizují svou práci následovně: „Zde neuvidíte šikmá okna, přenesená stavební tělesa nebo neobvykle vyčnívající části budov. Inovace naší architektury nespočívá ve vnějškovosti. Naše nápady a budovy jsou orientovány na životní prostředí, jsou konstruktivní, funkční, účelné, prosté. Plakátovost jako samoúčelnost odmítáme. Analýza je jádrem návrhu. Řešení mohou být rozličná. Jsou vždy jako střižená na míru, individuální, aktuální, zvláštní, pozoruhodná – hodná pozornosti.“ Jejich doposud „nejdůležitějším“ dílem je budova školy s názvem Herta Firnbergschule.

CHRISTOPH KARL + ANDREAS BREMHORST Architekten


  HOLODECK architects  

Marlies Breussová, Michael Ogertschnig
„Architektura je propojením člověka, místa, technologie a filozofie. Shromažďujeme detailní informace o zvláštnostech místa, analyzujeme uživatelské programy, přezkoumáváme nejnovější technologie a vyvíjíme koncept. Naše požadavky v architektuře spočívají v překrytí komplexnosti, vytváříme budovy s programově novou interpretací, krajinnou kontinuitou, urbanistickým kontextem a diferencovanou prostorovou sekvencí.“

HOLODECK architects


  x architekten  

David Birgmann, Bettina Brunnerová, Rainer Kasik, Max Nirnberger, Lorenz Prommegger
„x architekten je skupinou angažovaných architektů, kteří vyvíjejí v projekčně zaměřené práci koncepční pozice k současné architektuře. Jako symbol matematické proměnné představuje ono „x“ otevřenost. „x“ vyžaduje množné číslo.“ V týmu bez hierarchie se pracuje v neustálém procesu střídajícím kreativitu a (sebe-)kritiku na řešeních, která překračují schopnosti jednotlivce. Architekti skupiny x architekten vyšli z kreslířských sálů Technické univerzity v Grazu. Nyní pracují ve Vídni a v Linci.

x architekten


  pohled do expozice 


   ComPRess Praha / Kontaktní kancelář města Vídně   



   SUE ARCHITEKTEN  

  SOLID architecture  

  nonconform architektur vor ort  

  t-hoch-n ARCHITEKTUR  

  Veit Aschenbrenner Architekten  

  gharakhanzadeh sandbichler architekten zt gmbh  

  polar  

  HEIN-TROY Architekten  

  kiskan kaufmann  

  CHRISTOPH KARL + ANDREAS BREMHORST Architekten  

  HOLODECK architects  

  x architekten