aktualni
aktualni
aktualni
připravujeme
archiv
galerie
publikace
kontakt
newsletters
press
partneři
cervena
3/10 - 9/11/2008    MĚSTSKÁ GALERIE V HRADCI NAD MORAVICÍ
ČESKÝ ARCHITEKTONICKÝ KUBISMUS 1911 – 1914
(Podivuhodný směr, který se zrodil v Praze)
   výstava :  Český architektonický kubismus (1911-1914) 

   katalog  

   kubismus v Paříži  
   kubismus v New Yorku  
   kubismus v Lucemburku  
   kubismus v Helsinkách  
   kubismus v Tokyu  
   kubismus v Madridu  
   kubismus v Bruselu  
   kubismus v Gentu  
Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 2. října 2008 v 17 hodin  .

Po zahájení výstavy bude následovat přednáška autora výstavy Zdeňka Lukeše. Zahájení přednášky v 18.30 hodin v  restauraci Červeného zámku, Městečko 1, Hradec nad Moravicí. Přednáška k tématu výstavy bude doplněna projekcí. Srdečně zveme všechny zájemce. Výstava Český architektonický kubismus potrvá do neděle 9. listopadu 2008.

Otevřeno soboty – neděle – svátky od 10 do 18 hodin.
V případě zájmu o prohlídku výstavy mimo uvedenou dobu nás prosím kontaktujte na č. 725 666 074.


Koncepci výstavy vytvořili ředitel Galerie Jaroslava Frágnera Dan Merta a přední český historik architektury Zdeněk Lukeš, kteří představují učebnicovou výstavu a řekneme-li „učebnicovou“, tak musíme dodat „v nejlepším slova smyslu.“ Hlavním cílem výstavy je představit jeden z nejpozoruhodnějších projevů moderního evropského umění, a především jeho architektonickou mutaci, jež je ryze českou záležitostí. Jde o výjimečný umělecký směr, jenž dosáhl v oblasti architektury svého vrcholu v českých zemích. Právě Praha se totiž po roce 1909 stala vedle Paříže druhým centrem evropského kubistického umění. Na podněty pařížských kubistů nereagovali pouze pražští sochaři a malíři, ale i architekti, návrháři designu a nábytku, scénografové, básníci i spisovatelé. V Praze, duchovním a uměleckém centru Evropy té doby, se tyto podněty proměnily v architektonický styl, který nemá ve světě obdoby. Výstava se soustředí na nejvýznamnější období let 1911-1914 a na práci prominentních osobností kubismu, čtyř členů avantgardní „Skupiny výtvarných umělců“: Pavla Janáka, Vlastislava Hofmana, Josefa Chochola a Emila Králíčka. Hlavní slovo mají tudíž pražské stavby, ale výstava a průvodní katalog představí i několik staveb realizovaných v jiných oblastech České Republiky.
Téma Českého architektonického kubismu je dnes v centru zájmu odborníků, ale i laiků na celém světě. Jedná se o bizarní kapitolu ve vývoji moderní architektury 20. století. Návštěvníci výstavy se zde mohou také na 33 panelech seznámit s kubistickým designem, nerealizovanými projekty i dalším vývojem po roce 1918. Vznik výstavy podpořila Česká centra, jejichž úkolem je prezentovat Českou republiku v oblasti kultury, obchodu a cestovního ruchu po celém světě. Výstava byla poprvé představena v prosinci roku 2006 v Praze, dále navštívila Drážďany, Berlín, Záhřeb a naposledy  Paříž. K výstavě byla vydána samostatná publikace. Autorkou fotografií je renomovaná fotografka Ester Havlová. Ještě jednou Vás k návštěvě srdečně zveme.