aktualni
aktualni
aktualni
připravujeme
archiv
galerie
publikace
kontakt
newsletters
press
partneři
cervena
Bow-Wow: House Behaviorology
11.02. – 04.04.2011

Doprovodný program/

středa 9.3. Osamu Okamura:
 Poválečná japonská architektura - fénix zrozený z popela 
19 h, přednáška v GJF     Facebook událost 

středa 23.3. Osamu Okamura:
 Současná japonská architektonická scéna - kuchařská kniha receptů na hubnutí 
19 h, přednáška v nové budově FA / posluchárna č.105      Facebook událost 

středa 30.3. Filmový večer na téma současná japonská architektura
19 h, projekce v Kině Světozor     Facebook událost 

pondělí 4.4. Momoyo Kaijima:  Atelier Bow-Wow / Behaviorology 
19 h, přednáška ve velkém sále Kina Světozor     Facebook událost 

Výstava se koná pod záštitou Velvyslanectví Japonska v ČR.
Partner výstavy/ Canon

Koncept výstavy/ Atelier Bow-Wow

V průběhu února až do začátku dubna 2011 bude mít česká veřejnost možnost navštívit v Galerii Jaroslava Fragnera výstavu House Behaviorology japonského Ateliéru Bow-Wow, připravenou pro benátské architektonické bienále 2010 (během posledních osmi let vystavoval tento ateliér v Benátkách již třikrát!). Vzhledem k velkému ohlasu výstava neputuje zpět do Tokia, ale v příštích měsících bude ještě představena v Praze či Kodani.

Kromě samostatné výstavy na bienále v Benátkách vytvořil jeden ze zakladatelů a vedoucích architektů Ateliéru Bow-Wow Yoshiharu Tsukamoto spolu s Ryue Nishizawou (ateliér SANAA) rovněž expozici do samostatného japonského pavilonu pod názvem Tokyo Metabolizing - architekti využili padesátiletého výročí hnutí metabolismu k vytvoření instalace dokazující, že Japonsko má potenciál být ideologickým lídrem současné městské architektury. Film doprovázející tuto instalaci mohou návštěvníci Galerie Jaroslava Fragnera shlédnout spolu s dalším krátkým snímkem o Ateliéru Bow-Wow.

K výstavě bude připraven bohatý doprovodný program (přednášky a filmová představení) včetně přednášky architekty Momoyo Kaijimy!

„Zájem atelieru Bow-Wow se soustřeďuje na chování mikro/makro klimat v našem životním prostředí, lidí a budov. Naše expozice znázorňuje tuto behaviorologickou krajinu prostřednictvím modelů v měřítku 1:20 našich projektů z Tokia, Karuizawy, Kalifornie a Amsterdamu.“
ÚRYVEK Z ESEJE V MONOGRAFII ATELIER BOW-WOW: BEHAVIOROLOGY, 2010
„THE ORIGINS OF THE ATELIER BOW-WOW´S GAZE“
TERUNOBU FUJIMORI (1946) – ARCHITEKT A HISTORIK ARCHITEKTURY

„Složitost interiérů navrhovaných architekty Yoshiharu Tsukamoto a Momoyo Kaijima lze odůvodnit tím, že nevytvářejí základní prostory. Místo toho navrhují prostory pouze se zprostředkujícím zařízením a doplňkovými prostory. Dalo by se dokonce tvrdit, že používají podesty k naplnění základních funkcí jimi navrhovaných budov!

Jak jsem již poznamenal výše, Tsukamoto a Kaijima navrhují interiéry jako vykalkulovanou reakci na okolní podmínky. Jejich interiéry jsou založené na kompozicích zprostředkujících zařízení, nikoliv na uspořádání základních prostor. Stručně řečeno, jejich práce není architektura prostorů, ale architektura vztahů. Chyba je, že uspořádání může uvrhnout vztahy do zmatku a způsobit ztrátu architektonické celistvosti budovy. Jak tedy organizují tato malá zprostředkující zařízení a pomocné prostory? Tsukamoto nechává nahlédnout do toho, jak ateliér Bow-Wow k takovému návrhu přistupuje, ve svém komentáři k projektu Gae House:

Činnosti a opakované chování, které lidé věnují řízení obyčejných, denních úkolů produkují „normu“ a formují místa a lidi, kteří si tuto normu berou za svou. Příjemný pocit napětí, se kterým se člověk setkává v tradičním japonské sushi restauraci je výsledkem toho, že se člověk sám stává součástí jedné takové normy.

Stručně řečeno, Atelier Bow-Wow ve svých budovách organizuje vztahy tak, že řídí opakování přesných každodenních činností lidské bytosti v prostorách k tomu určených. Totéž platí o vnitřních prostorech v tradiční japonské sushi restauraci

Živé organismy jsou během svého vývoje znovu a znovu vystavovány zmatkům a kolapsům životního prostředí. Každopádně jedinci, kteří přežijí, jsou ti, kteří dělají vše, co dokáží, z toho důvodu, aby zručně využili nástroje, jenž mají k dispozici. V Japonsku - prostředí, které je domovem nejchaotičtějších budov a měst na světě - využivají Yoshiharu Tsukamoto a Momoyo Kaijima právě tento princip k tomu, aby tvořili architekturu.“

behaviorologie – nauka o chování Behaviorologie je samostatná přírodovědní disciplina, která se zabývá studiem chování. Behaviorologové studují funkční vztahy mezi chováním a nezávislými proměnnými v prostředí, které chování determinuje. Behaviorologická data vyplývají z behaviorálních schopností druhu, osobní historie jednajícího organismu a z aktuálního fyzického a sociálního prostředí, ve kterém se chování odehrává. Behaviorologové odhalují přírodní zákony, kterými se chování řídí. Pak vyvíjejí užitečné behaviorálně inženýrské techniky, které je možné aplikovat na záležitosti související s chováním ve všech sférách života včetně výchovy dětí, vzdělání, zaměstnání, zábavy, státní správy, práva, marketingu, medicíny, osobnostního rozvoje i architektury.

Atelier Bow-Wow je tokijská firma založená Yoshiharu Tsukamoto a Momoyo Kaijima v roce 1992. Zájem tohoto páru architektů se soustředí na různá odvětví od architektonického návrhu až po urbanistický výzkum a tvorbu uměleckých děl pro veřejný prostor. Atelier navrhnul a postavil kolem 20 domů, veřejných muzeí a komerčních budov, především v Tokiu. V posledních letech rozšířil svoji činnost i do zahraničí včetně Francie, Dánska a USA. Knihy 'Pet Architecture Guidebook' a 'Made In Tokio' publikované v roce 2001 patřily mezi mnoho dalších urbanistických výzkumných studií, které vedly k vytvoření experimentálního projektu „mikro-veřejného prostoru“ a nového konceptu veřejného prostoru. Tento projekt byl vystavován po celém světě při takových příležitostech jako jsou bienále v Sao Paulu, Benátkách, Istanbulu a Liverpoolu.

Mimo svoji architektonickou praxi je Yoshiharu Tsukamoto také mimořádný profesor na Tokio Institute of Technology a externě přednáší na Harvard GSD a UCLA. Momoyo Kaijima je mimořádná profesorka na University of Tsukuba, a externě přednáší na Harvard GSD a E.T.H.Zurich.

Další informace: http://www.bow-wow.jp

Hlavní práce
2003    Gae House (Tokio, Japonsko)
2005    kulturní centrum“Hanamidori” (Tokio, Japonsko)
            House & Atelier Bow-Wow (Tokio, Japonsko)
2006    Mado Building (Tokio, Japonsko)
2008    Sway House (Tokio, Japonsko)
            Double Chimney (Karuizawa, Japonsko)
            Knihovna Ikushima (Tokio, Japonsko)
            Pony Garden (Kanagawa, Japonsko)
            Machiya Guesthouse (Kanazawa, Japonsko)
            Tread Machiya (Tokio, Japonsko)
            Bokutei (Tokio, Japonsko)
            Mountain House (Kalifornie, USA)
2009    Four Boxes Gallery (Skeive, Dánsko)
2010    Tower Machiya (Tokio, Japonsko)
            Combined Machiya (Tokio, Japonsko)

Současné práce
Rue Rebiere (Paříž, Francie)
Kerameikou Street Apartment (Atény, Řecko)

Hlavní publikace
2001    Pet Architecture Guidebook (World Photo Press)
2001    Made in Tokio (spolu s Junzo Kuroda, Kajima Institute Publishing)
2006    Bow-Wow from Post Bubble City (INAX Publishing)
2007    Graphic Anatomy - Atelier Bow-Wow (TOTO Publishing)
2010   Behaviorology (Rizzoli New York)
Bow wow Bow wow Bow wow Bow wow Bow wow Bow wow Bow wow Bow wow Bow wow
Bow wow


 nahoru   
 
  FOTOGRAFIE ZE ZAHÁJENÍ VÝSTAVY  
  maxi design   Virtuální prohlídka výstavy Bow Wow  

  Magazín Víkend   Domy pod napětím  
  Česká televize   Japonská architektura v Galerii Jaroslava Fragnera  
  Neviditelný pes   Japonský ateliér Bow-Wow vystavuje v Praze  
  Český rozhlas   Japonský ateliér Bow-Wow vystavuje ve Fragnerce  
  Euro   Dům menší než pro králíka  
  Novinky.cz   Kouzlo japonských staveb i interiérů odhaluje výstava Bow Wow  
  czechposition.com   Bow-Wow examines the ‘behaviors’ of buildings  
  e15   Galerie Jaroslava Fragnera vytasila silný japonský trumf